Polering af bil
Lak korrektion i Århus
Bliv ringet op
Vi giver altid uforpligtende sparring
Polering af bil i Aarhus
Polering af bil i Aarhus – glans, beskyttelse og fornyelse
Hos God Bilpleje i Aarhus tilbyder vi professionel polering af bil, der giver din bil en ny glans og en stærkere beskyttelse mod vind, vejr og slid. Polering er ikke bare kosmetisk – det er en vigtig del af vedligeholdelsen, som forlænger bilens levetid og fremhæver lakken på smukkeste vis.
Når du vælger os til polering af din bil, starter vi altid med en grundig forvask og afrensning af lakken. Vi fjerner alt fra tjære og flyverust til støv og vejfilm, så overfladen er helt ren og klar til polering. Vi bruger professionelt udstyr og lakvenlige produkter, der effektivt fjerner fine ridser og mattering, uden at skade overfladen. Poleringen udføres i hånden eller med maskine, alt efter hvad der passer bedst til bilens laktype og stand.
Resultatet er en spejlblank finish, hvor bilens farve og dybde genskabes, og lakken får et jævnt og glansfuldt udtryk. Poleringen gør ikke bare bilen flot at se på – den skaber også en beskyttende overflade, som gør det nemmere at vaske bilen fremover og forhindrer snavs og salt i at trænge ind i lakken.
Vi polerer alle lakerede overflader – herunder karrosseri, emblemer, lygter og lister – og sørger for, at hjul og bremser er dækket af, så intet bliver udsat for støv under processen. Hos God Bilpleje får du altid en omhyggelig og grundig behandling, hvor der er tænkt på hver eneste detalje.
Bor du i Aarhus og ønsker polering af bil, så er du velkommen til at kontakte os i dag. Vi leverer professionel bilpleje til både private og erhverv – og vi står klar til at give din bil det udtryk, den fortjener.
Hvad skal du vælge?
Hvis du er i tvivl om det kan redes eller om det er en lakeres , står vi klar til at rådgive dig – vi vurderer altid bilens stand og dine behov, før vi går i gang. Hos God Bilpleje i Aarhus går vi aldrig på kompromis med kvaliteten, og vi forklarer gerne processen i øjenhøjde.
Hvad er forskellen på let, mellem og dybdegående polering?
Når du får poleret din bil, handler det ikke kun om at få den til at skinne. Der findes forskellige former for polering – alt efter hvor slidt lakken er, og hvilket resultat du ønsker. Hos God Bilpleje i Aarhus tilbyder vi både let polering, mellem polering og dybdegående polering – og vi hjælper dig gerne med at finde den løsning, der passer bedst til din bil.
Let polering 1 trins – opfriskning og glans
1 Trins polering er til sprit nye biler som skal have glans inden påføring af coating eller når bilen skal fremstå pæn til salg. En let polering er velegnet til biler, der allerede er i pæn stand, men hvor lakken er begyndt at miste sin glans. Denne type polering fjerner ikke ridser eller dybe mærker, men frisker overfladen op og giver bilen en ny, blank finish.
Mellem polering 2 trins– fjernelse af mindre ridser og oxidation
2 Trins polering er til biler som kræver lidt mere kærlighed og her går vi hårdere til lakken og fjerner 60-75% af ridserne. Mellem polering er det rette valg, hvis din bil har begyndende slid i lakken, små vaskeridser eller overflader, der ser matte ud. Denne behandling går dybere end let polering og genskaber lakken mere effektivt.
Denne type polering anbefales til biler, der har mærkbar lakslitage, men ikke er stærkt medtaget.
Dybdegående polering 3 trins– lakfornyelse og korrektion
Dybdegående polering, også kaldet lak-korrektion, er for dig, der virkelig vil have din bil tilbage i topform. Her arbejder vi systematisk med at fjerne vaskeridser, hvirvler, oxidation og mindre lakfejl. Det kræver mere tid, erfaring og de rigtige produkter – men resultatet er imponerende.
Dyb polering anbefales til biler, der er ældre, har været i vaskehal ofte, eller bare trænger til en gennemgribende fornyelse af lakken.
Polering af bil
hvad indgår i pakken
- Forvask med skum for at løsne snavs og trafikfilm
- Rengøring af fælge for bremsestøv og vejskidt
- Rens af skærmkasser
- Skånsom håndvask af bil med beskyttende Nano-shampoo
- lakken bliver vasket med clay
- Fjernelse af tjære og flyverust
- Aftørring af hele bilen – inkl. dørfalser
- Dækpleje og udv. plastik får plastnyt for flot finish
- Maskine polering i 1,2 eller 3 trin
- Ruder bliver pudset udvendigt
✅ Ekstra service:
Gratis lånebil stilles til rådighed under behandlingen
⏱️ Varighed: 3–8 timer afhængigt af bilens størrelse og stand
ℹ️ Tillæg og ekstra info:
Der kan forekomme tillæg, hvis bilen er i særlig beskidt stand, eller hvis der er behov for en dybdegående polering. Dette vurderes altid på forhånd, og du vil blive informeret inden, vi pålægger ekstra omkostninger.
Ring og bestil tid eller book online
Gratis lånebil
Ring for bestilling
Book tid allerede i dag!
Bilpolering med kvalitet
Ved en bil polering bruger vi altid de bedste produkter, metoder og maskiner for at opnå det optimale resultat. Vi udfører bilpolering af alle køretøjer og maskiner. Skal du have en polering af din bil i Århus, så er God Bilpleje i Århus et godt sted at starte Her tager vi os altid kærligt af din bil, som var det vores egen.
Ring eller skriv gerne til os for et uforpligtende tilbud på polering af din bil. Vi skræddersyer altid pakkerne efter dine behov.
beskyttelse med Keramisk coating
Få bilen coatet med keramisk coating efter vores super flotte polering så den kan blive ved med at se pæn ud i langtid. Poleing er en genopbygning af lakken og inderholder ingen beskyttelse. Skal du beholde bilen giver det super god mening med en keramisk coating. Coating af lakken er godt givet ud efter en polering og får lakken til at holde den dybe glans i mange år. Beskyt din polering med en af de forskellige coating vi kan tilbyde